У англомовному світі є чудова традиція відзначати свято Хеллоуін. Тож давайте пробіжимося сторінками історії виникнення свята та традиціями святкування.
Хеллоуін-2020 (День всіх святих)
Хеллоуїн — сучасне свято, що відзначається щорічно 31 жовтня. Найбільшу популярність свято має за кордоном, вельми яскраво і пишно святкується у Великобританії, США, Канаді, Ірландії і дещо скромніше в інших країнах.Стародавні перекази та історія становлення свята
Перші згадки про Хелловін припадають ще на XVI століття, оскільки його прообраз — язичницьке свято Самайн, яке асоціювалося зі смертю, потойбічним і надприродним, відзначалося ще кельтами. Потім Самайн стали відзначати в усіх країнах Британських островів. У XIX-XX століттях свято поступово відмирає, йому на зміну приходить більш сучасне свято — Хеллоуін, що традиційно вважається Днем усіх святих.
За переказами, в ніч перед Хеллоуїном духи, що живуть у потойбічному світі, повертаються на землю, саме тому свято, а точніше, його переддень називають Днем всіх святих. А легенда згадує хитрого грішника Джека, якого не прийняли ні в пекло, ні в рай і він поневірявся на землі з пекельним вогнем в руках. Для того щоб полум'я не згасло, Джек використовував гарбуз, як ліхтар, який став згодом символом свята.
Традиції і символіка святкування Хеллоуїна
Вважалося, що для того, щоб задобрити духів і налагодити з ними контакт, необхідно принести символічне пожертвування — винести на поріг будинку всілякі частування та ласощі. Діти напередодні Хеллоуїна традиційно вбираються в костюми всіляких потвор і містичних істот — Мумій, монстра Франкенштейна, відьом, злих духів і персонажів фільмів жахів, а потім обходять родичів і знайомих, збираючи так звану «данину» — солодощі та здобу, викрикуючи при цьому фразу: «Солодощі або життя!».
Неможливо уявити Хеллоуїн і без традиційних атрибутів, якими є:
• Світильник Джека (Джек-Ліхтар) — його створюють з гарбуза, хоча в часи Самайна, світильник виготовляли з ріпи. Гарбуз, як більш дешевий і доступний овоч, став використовуватися американцями з XIX століття. Робиться атрибут дуже просто — з гарбуза видаляються всі нутрощі, на його "обличчі" вирізається страхітливий лик потойбічної істоти, а всередину вставляється палаюча свічка. Коли вночі світильник Джека загоряється, створюється враження, що один з духів дивиться на людину своїми вогняними очима. Атрибут замінює звичайні ліхтарі і служить для підсвічування дороги душам, які повертаються в чистилище.
• Страхітливі карнавальні костюми і маски. Їх створювали для досягнення більшої схожості з містичними істотами і монстрами. Використання костюмів і масок припадає на кінець XIX століття. Майже 2 сторіччя такі наряди служать для надання більшої схожості з нечистю і надприродними персонажами; будучи екіпірованими в такі шати, діти і випрошували солодощі у сусідів.
На Хелловін прийнято ходити в гості або ж зазивати до себе друзів і родичів. Хоча День всіх святих і не є державним святом навіть в англомовних країнах, очевидно, що відзначають його дуже широко. Не так давно цей звичай прийшов і в Україну. Передісторія виникнення Хеллоуїна детально вивчається, а традиції — активно переймають школярами та студентами. Більшість молоді з нетерпінням чекає 31 жовтня, щоб побешкетувати і розважитися.
Немає коментарів:
Дописати коментар